Він повідомив, що Люсі зараз в Маршьене, співає зі своєю подругою; Жанна малює голову старого жебрака. Але рас-казав Це пан Денелен дуже неуважно, не спускаючи очей з директора, який поглинений був читанням депеш і зовсім забув про гостей. За цими тонкими листочками телеграфних бланків р-н Денелен відчував Париж, накази правління, від яких залежало у початку страйку. І він не міг втриматися-заговорив про те, що його мучило.
— Ну, що ж ви будете робити? — раптом запитав він.
Пан Енбо, здригнувшись, відірвався від депеш, але відповів дуже ухильно:
—    Подивитися.
— Вам-то добре, у вас сил достатньо, ви можете чекати, — висловлював вголос свої думки Пан Денелен.— Але мені кінець, якщо страйк захопить Вандам. Хоч я і заново переобладнав Жан-Барт, але мені з однією-єдиною шахтою можна видертися тільки за умови безперебійного видобутку… Ех, не солодко мені доведеться, запевняю вас!
Ця мимовільна сповідь, мабуть, вразила пана Энбо. Він слухав, і в голові його зароджувався якийсь план: якщо страйк обернеться для компанії погано, чому б не скористатися нею. Нехай у сусіда справи йдуть все гірше і гірше, він розориться, а тоді можна купити у нього концесію за копійки. Ось певніше засіб знову увійти в милість до правління,— воно вже давно мріє заволодіти Вандамом.
— Якщо Жан-Барт для вас така тягар, — зауважив він, сміючись, — чому ж ви нам не поступаєтеся шахту?
Але Денелен пошкодував, що розговорився. Він вос-клікнув:
— Ні за що!,.
Всі посміялися над його бурхливим обуренням, а за десертом забули нарешті про страйк. Шарлотка з яблуками, прикрашена меренгами, викликала загальні похвали. Потім, ласуючи ананасом, який теж визнаний був дивовижним, дами обговорювали вишукані кулінарні рецепти. Тонкий і рясний сніданок, за яким всі відчували себе так невимушено, завершився фруктами — грушами і виноградом. Оживившись, всі говорили разом, а тим часом лакей розливав по келихах рейнвейн замість шампанського — занадто пересічного вина.

Книга Жерміналь стор.190

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code