нанизуючи їх одну за одною в плавній, одноманітному рокотанье, і врешті-решт переконував.
У цій самій манері він вів і свою промову про велич і благотворної ролі Інтернаціоналу, — мова цю він вже не раз вимовляв в тих місцевостях, де виступав до приїзду в Монсу. Він пояснив, що мета асоціації — звільнення трудящих; він намалював її грандіозну структуру: внизу — комуна, вище — провінція, ще вище — нація, а на самій вершині — людство. Його руки повільно рухалися, як би надбудовуючи ярус над ярусом, споруджуючи величезний собор-майбутнє суспільство. Потім він перейшов до внутрішнього управління: прочитав вголос статут, розповів про з’їздах, зазначив все возраставшее значення організації та розширення її програми; почавши з питань заробітної плати, нині вона ставить метою повний соціальний переворот, при якому не буде .найманої праці. Не буде більше і національних відмінностей, робітники всього світу, об’єднані загальною жагою справедливості, зметуть буржуазну гниль і нарешті створять нове, вільне суспільство, де той, хто не працює, не отримає хліба, Мова оратора гриміла, від його бурхливого дихання здригалися строкаті квіти паперові під закопченим низькою стелею, отражавшим гуркіт його голосу. Слухачі закивали головами, немов хвиля пробігла по рядах. Пролунали вигуки:
— Правильно! Згодні!
Илюшар продовжував. Не пройде і трьох років, а робочий рух підкорить весь світ. І він перераховував охоплені ним народи. З усіх кінців земної кулі надходять заяви про вступ до Інтернаціоналу. Жодна народжувана релігія не мала стільки віруючих. А коли робітники стануть Панами становища, вони продиктують господарям свої власні закони і змусять їх працювати.
— Правильно! Правильно! Нехай дізнаються, яке спину гнути!
Плюшар жестом відновив тишу і перейшов до по-просу про страйки. В принципі він проти страйків,— це занадто повільний шлях, і вони, мабуть, збільшують страждання робітників. Але поки що, в очікуванні більш дієвих засобів, доводиться вдаватися до страйків, коли вони стають неминучими; у них є те перевагу, що вони вносять розлад у табір ка-питала. Інтернаціонал в таких випадках завжди оказ-

Книга Жерміналь стор.224

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code