кінні загони. І коли драгуни і жандарми спокійно рухалися в зворотний шлях, на Маршьеп, обмежившись об’їздом робочих селищ, оглушаючи їх тупотом своїх коней, отбивавших копитами барабанний дріб по мерзлой землі, вуглекопи посміювалися над бовдуром префектом і його солдатами, убравшимися геть, хоча саме тепер-то справа і стане спекотним. До дев’яти годин вони смирно стояли біля своїх будинків, проводжаючи поглядом широкі спини останніх в колоні жандармів, що проїжджали по бруківці. У Монсу буржуа ще спали на широких ліжках, зарившись в подушки. Службовці дирекції бачили з вікон, як г-жа Энбо поїхала кудись в колясці, а сам директор, ймовірно залишився вдома за роботою; в замкненому особняку панувала мертва тиша. Ні одну з шахт не охороняли війська — фатальна непередбачливість в годину небезпеки, звичайна дурість влади, коли вони, не помічаючи катастрофи, що насувається, не розуміючи обстановки, допускають помилку за помилкою. Пробило дев’ять годин, і вуглекопи нарешті рушили по Вандамекой дорозі, прямуючи до місця збору, призначеного напередодні на сходці в лісі.
Втім, Етьєн відразу зрозумів, що у шахти Жан-Барт не зберуться три тисячі робітників, як він розраховував: багато хто вважав, що виступ відкладено. Але найбільше слід побоюватися, що дві-три групи, які вже вирушили туди, можуть зіпсувати всю справу, якщо він не стане на чолі їх. Людина сто, що вийшли ще до світанку, повинні були, сховавшись в лісі під буками, дочекатися інших. Сува — рін, до якого він зайшов порадитися, знизав плечима: десять рішучих молодцов зроблять куди більше, ніж величезний натовп, і, відмовившись прийняти участь у цьому поході, він знову занурився в читання книги, що лежала перед ним. Адже знову на сцену виступлять всякі почуття, а було б цілком достатньо вдатися до досить простого засобу: спалити Монву. Вийшовши з кімнати Сува-рина в коридор, Етьєн побачив, чта Раснер сидить перед каміном, весь блідий; його дружина, в незмінному своєму чорному платті, стояла, випроставшись на весь зріст, і викривала чоловіка в уїдливих, але ввічливих виразах.
Мае вважав, що слово треба стримати. Раз прийняли рішення зібратися — це свято. Проте за ніч гарячкове збудження, безсумнівно, у всіх вляглося, і тепер Мае опабался, як би не сталося провалу. Він говорив Етьєну, що їм обом треба бути в Жан-Барт і підтримати в това-

Книга Жерміналь стор.289

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code