підлість. Він ховався тут лише для того, щоб залишитися на волі, давати поради і діяти. За довгі години роздумів його честолюбні мрії визначалися: в очікуванні кращого він хотів би стати другим Плюшуром, кинути фізичну роботу, зайнятися виключно політикою і жити одному, в чистій кімнаті: адже розумова праця поглинає все життя цілком і вимагає спокійної обстановки.
На початку другого тижня Жанлен повідомив Етьєну, що жандарми уявили, ніби він втік до Бельгії. І тоді Етьєн, як тільки стемніло, наважився вибратися зі своєї нори. Він хотів дізнатися, яке положення, подивитися, чи слід далі упиратися. Сам він вважав, що гра програна; ще до страйку він сумнівався в її кінець і погодився на неї тільки в силу обставин, а тепер, після сп’яніння бунтом, повернулися колишні його сумніви, і він уясе не сподівався, що робочі змусять Компанію піти на поступки. І, хоч він і не признавався собі в цьому, у нього боляче щеміло серце при думці про тих лихах, які принесе поразку, і про те, яка важка відповідальність за страждання переможених ляже на нього. А з кінцем страйку скінчиться і його роль, впадуть його честолюбні плани, його долею буде отупляючий робота на шахті і безрадісний побут робочого селища. Але він абсолютно щиро, без жодної задньої думки, без низьких розрахунків і брехні намагався відродити в душі віру, довести собі, що опір ще можливо, що капітал не встоїть і скоро впаде перед лидом цього героїчного самогубства армії праці.
Справді, по всьому краю вітер розносив відгомони розорення. Вночі, коли Етьєн нишпорив по чорних полях, немов вовк, що вибіг з лісу, йому чулося, як по всій рівнині, з кінця в кінець, лунає гуркіт падіння: руйнуються фортеці капіталу. Блукаючи по дорогах, він проходив повз закрилися, мертвих заводів, будови яких гнилі і розвалювалися під куполом білястого неба. Найбільше постраждали цукрові заводи: Гото-ський і Фовельський заводи спочатку скоротили число робітників, а потім закрилися-одшр: за друтії. На механічній млині Дютилейля останній постав зупинився у другу суботу лютого; відсутність замовлень зовсім вбило майстерні в Блезе, выделывавшие канати для вугільних коней, і вони більше не працювали. В околицях є на що подивитися.

Книга Жерміналь стор.343

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code