Проведення ремонтних робіт у будь-якому приміщенні, важливим моментом є оснащення цього приміщення електрикою. Крім електропроводки, не варто забувати про необхідність установки розеток і вимикачів, за допомогою яких буде відбуватися регулювання освітлення. Тут досить важливим моментом буде визначення фази, нуль і заземлюючого провідника системи.

Для професійних монтажників дана задача є дуже простий, чого не скажеш про простих пересічних, які далеко не завжди можуть впоратися з подібним завданням. Тим не менш, пошук нуля і фази є процесом не настільки складним, як може здатися спочатку, при цьому включає в себе декілька способів визначення.

Слід розуміти, що проводка в квартирі зазвичай має напругу 220В, оскільки вона передбачає підключення до нульового провідника і до однієї з фаз. При цьому обов’язковим є заземлення, що робить електрифікацію приміщення безпечною для мешканців.

  • Що таке фаза і нуль в електриці для новачка
  • Як визначити фазу і нуль індикаторною викруткою
  • Визначення фази і нуля мультиметром
  • Як знайти фазу і нуль без приладів

Що таке фаза і нуль в електриці для новачка

Щоб вловити принцип знаходження фази і нуля в мережі, слід для початку визначити для себе, що означають ці терміни, які для простого обивателя можуть звучати як абсолютно незрозумілі поняття. Будь-яка система, незалежно від її протяжності, складається з трьох фаз, причому стосується також і низьковольтних линів, завданням яких є харчування житлових будинків.

Між двома будь-якими фазами виникає лінійна напруга, що становить 380В. Однак напруга побутової мережі становить 220В, головним завданням є поява необхідного для мережі напруги. Для цієї мети в будь-якій мережі присутній нульовий провід, якої у комбінації з будь-якою фазою утворює різниця потенціалів в 200В, яка і буде представляти собою фазна напруга.

Нулем в електричної ланцюга називається провідник, який з’єднується з контуром землі і використовується для створення навантаження від фази. Фаза ця підключена до протилежного кінця обмотки на ТП. Таким чином, у стандартної розетки, для наочності, один вхід приймається за фазу, а другий за нуль.

Якщо говорити простою мовою, то фаза являє собою провід, по якому йде струм. За нульового дроту струм повертається назад до джерела. В залежності від кількості фаз, система має кілька проводів. Припустимо, в трехфазовой ланцюга є три фазових дроти і один зворотний, нульовий.

Колірне позначення. Не рідко багатьох цікавить питання, якого кольору проводу фаза нуль земля, як визначити, де який провід, часто надається можливим за допомогою використовуваних в електриці колірних розмежувань. Однак спрацює цей метод лише у разі, якщо проводка дійсно виконана за всіма правилами. Ізоляція нульового проводу зазвичай позначається синім або блакитним кольором, земля поєднує в собі відразу дві забарвлення – зелену і жовту. Провід фази за правилами позначається в коричневий, білий або чорний колір.

Позначення фази і нуля літери. Крім колірних позначень, можливою є також буквена маркування проводів. Фаза зазвичай позначається латинською буквою «L» а нульовий провід зазвичай позначають літерою «N». Крім того, має своє позначення і заземлення, яке прийнято позначати буквою «G».

Як визначити фазу і нуль індикаторною викруткою

Для знаходження фази і нуля в мережі можна використовувати різні інструменти. Найбільш вдалим винаходом у допомогу починаючим електрикам вважається індикаторна викрутка, має спеціальні чутливі елементи і індикатор-відбивач.

Здійснювати перевірку фазу і нуль у мережі за допомогою викрутки простіше простого. Викрутку слід затиснути між великим і середнім пальцем. Стосуватися неізольованої частини жала викрутки не дозволяється. Вказівний палець слід поставити на металевий круглий виступ в кінці рукоятки.

Далі жало прикладають до оголених кінців проводів. У тому випадку, якщо відбулося торкання з фазним провідником, викрутку загоряється відповідний світлодіод.

Визначити принцип дії індикаторної викрутки неважко, всередині неї розташована спеціальна лампа, а також резистор, який представляє собою опір. Лампа спалахує, якщо замикається ланцюг. Завдяки опору, можна не боятися ураження струмом під час перевірки, оскільки воно знімає його значення до мінімального показника.

Як дізнатися де фаза а де нуль в розетці індикаторним пробником відео

Знайти нуль такий викруткою, відповідно, не вийде. Крім того, подібний спосіб нерідко дає збій через не дуже гарній чутливості. У підсумку індикаторна викрутка, реагуючи на наведення, може видати напруга там, де його зовсім немає.

Визначення фази і нуля мультиметром

Крім застосування індикаторної викрутки, можливим є використання мультиметра, який також дозволить визначити токонесущие проводу в мережі. Обов’язковою умовою для його використання є попередня зачищення проводів.

На приладі перед використанням потрібно встановити значення межі вимірювання змінного струму, величина якого повинна перевищувати 220В. Орієнтуватися слід на маркуванні гнізд, куди включені щупи приладу. Для даного типу перевірки потрібно щуп, включений у гніздо з маркуванням «V».

Сама перевірка полягає у дотику щупа до одного з проводів, стежачи при цьому за показаннями приладу. Якщо мультиметр ідентифікує якусь напругу, то цей провід є фазним. Якщо інший провід покаже нульове значення, то це, відповідно, нульовий провід.

Прилад для роботи може використовуватися будь-якого типу – стрілочний або з цифровим індикатором. У будь-якому разі важливим моментом буде дотримання заходів безпеки, а також правильна індикація приладом показань з проводів. Точність цього приладу зазвичай вище індикаторної викрутки.

Головним правилом при використанні мультиметра є заборона на одночасне доторкання до фазного проводу і заземлюючого контуру. Така недбалість може призвести до короткого замикання і, як наслідок, до травматичних опіків.

Як знайти фазу і нуль без приладів

Незважаючи на настільки широке поширення приладових способів визначення фази і нуля в мережі, далеко не завжди під рукою може виявитися потрібний пристрій, яке дозволить зробити вірний висновок. При цьому неправильне виявлення проводів в мережі «на око» може привести до досить небезпечних наслідків.

Перший метод, що дозволяє впоратися з цим завданням, був описаний в одному з розділів вище. Полягає він у знаходженні проводів, в залежності від кольору їх ізоляції, а також від маркування. Однак це виявиться вірним тільки в тому випадку, якщо проводка була виконана за всіма правилами.

Другий спосіб визначити їх – це зробити так звану контрольну лампочку, застосовуючи при цьому підручні засоби. Для цього знадобиться проста лампа розжарювання і два відрізка дроту довжиною приблизно 50 сантиметрів. Жили проводів слід приєднати до лампочки, при цьому другим кінцем одного з проводів слід доторкнутися до труб опалення (зачищеним), а другим доторкнутися до «прозваниваемым» проводів. Той провід, при дотику до якого загоряється лампочка, є фазним.

Визначення фази без індикатора приладу відео

Варто звернути увагу, що описаний спосіб є дуже небезпечним і може призвести до ураження струмом під час його використання. Ні в якому разі не рекомендується застосовувати його у разі наявності граничного напруги в мережі, а також не можна торкатися оголених проводів.

Альтернативною лампочки розжарювання може стати неонова лампочка, яка дозволить знайти полярність системи.

У висновку слід зазначити, що відповідь на питання «як визначити фазу і нуль» має кілька рішень. А саме: індикаторною викруткою, мультиметром, а також можна без приладів. Все залежить від можливостей і наявності приладів під рукою. Обов’язковим є дотримання всіх заходів безпеки при роботі з електрикою.

Як визначити фазу і нуль: мультиметром, індикаторною викруткою, без приладів

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code