не взяти мешканця, нацример Етьєна?; Він якраз хоче вчинити до кого-небудь на хліба. Місце у них знайдеться, раз старший син йде з сім’ї, і гроші, які вони втратять з одруженням Захарія, частково відшкодує їм Нахлібник. У матері просвітліло обличчя: справді, Мае добре придумав, треба це влаштувати. Їй здавалося, що сім’я ще раз врятована від голоду, і вона прийшла в такий веселий настрій, що замовила для всіх по кухлю пива.
Тим часом Етьєн, намагаючись вселити свої погляди П’єрону, докладно викладав йому проект організації каси. Він домігся від нього обіцянки вступити в члени каси, але раптом вчинив необережність, відкривши йому справжню свою мету:
— А якщо ми оголосимо страйк, ти розумієш, як нам тоді буде корисна каса? Плювати нам на компанію, ми на перший час знайдемо в касі кошти, щоб повести боротьбу… Ну як? Зрозуміло? Ти вступиш?
Пьерон опустив очі і, бліднучи, забурмотів:
— Я подумаю… Треба вести себе акуратно — ось найкраща каса.
Тут Етьєном заволодів Мае і, як людина проста без обиняков запропонував взяти його на хліба. Молодий забійник так само просто прийняв пропозицію, йому дуже хотілося жити в селищі, щоб тісніше зблизитися з товаришами. Справу солодили в декількох словах. Жеца Мае сказала, що треба тільки цодождать, коли Захарій одружується.
Як раз в цей час він з’явився разом з Ліваком і Борошні. Всі троє принесли з собою аромати, що панували в «Вулкані»: запах ялівцевої горілки та їдкий запах солодкавих духів і немитих тіл продажних дівок. Всі троє були п’яні, дуже задоволені собою і, посміхаючись, підштовхували один одного ліктем. Дізнавшись про швидку свою одруження, Захарій так і покотився від реготу. Філомена сказала, що їй приємніше бачити його сміх, ніж сльози. Вільних стільців більше не було, і Бутлу посунувся, поступившись своїм місцем Леваку. Той раптом розчулився, що всі зібралися тут, сидять так дружно, по-сімейному, і з цього приводу ще раз замовив для всіх пива.
— Ех, чортівня! — кричав він.—Не часто трапляється нам повеселитися!
У питній пробули до десяти годин. Туди заглядали жінки і, посидівши з чоловіками, відводили їх додому; за

Книга Жерміналь стор.144

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code