виїхав через церкву, вона зблідла як полотно і обмерла. Занімівши від страху, жінки стояли біля дверей і, витягнувши шию, впивалцсь поглядом у фургон; інші з трепетом стежили, перед яким будинком він зупиниться.
Фургон проїхав. Позаду нього дружина Мае побачила свого чоловіка, що супроводжувала ноші; коли ноші поставили перед дверима її будинку, коли вона побачила Жанлена, живого, але з перебитими ногами, в душі її спалахнув гнів, і вона, без сліз, задихаючись, закричала:
— Ось як! Дітей наших почали калічити! Обидві ноги!.. Господи! Та що ж я тепер робити з ним буду?
— Замов ти! — сказав доктор Вандергаген; він йшов слідом за ношами, щоб накласти Жанлену лубки.—то ж, по-твоєму, краще, щоб він тай залишився?
Але мати прийшла в несамовитість, почувши плач Аль-зіри, Ленори і Анрі. Допомагаючи перенести сина наверх, в спальню, подаючи доктору те, що йому було потрібно, вона не переставала говорити, вона проклинала долю, вона питала, де тепер їй взяти грошей, щоб годувати калек? Значить, мало того, що старий не може ходити, тепер і хлопчик позбувся ніг! Вона нарікала не вщухаючи, а в цей час з сусіднього будинку лунали несамовиті голосіння: там дружина і діти Берлока плакали над тілом загиблого. Було вже зовсім темно; змучені вуглекопи 1 сіли нарешті за вечерю; у селищі стояла похмура тиша,Я і порушували її тільки жалібні крики.
Минуло три тижні. Ампутації вдалося уникнути, і Жанлену зберегли обидві ноги, але він назавжди залишився кульгавим. Після розслідування Компанія погодилася скрепя і серце видати потерпілому допомогу в п’ятдесят франків. Крім того, вона обіцяла підшукати для хлопчика — каліки, коли він видужає, роботу на поверхні. І все ж потреба в будинку зросла — батько від нервового потрясіння захворів гарячкою. Нарешті, в четвер він вийшов на роботу. Настала неділя. Увечері Етьєн заговорив про те, що наближається перше грудня,— його, та й усіх безпо-коіло, чи виконає компанія свою загрозу. Всі сиділи внизу до десяти годин, чекали Катрін,— ймовірно, вона була десь з Шавалем, але Катрін не повернулася. Мати в роздратуванні зачинила двері і замкнула її на засув, не вимовивши ні слова. Етьєн довго не міг заснути, все дивився на спорожнілу ліжко, на якій Альзіра займала так мало місця.

Книга Жерміналь стор.175

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code