Вранці Катрін не з’явилася, і лише у другій половині дня, коли перша зміна повернулася з рудника, в будинку дізналися, що Шаваль залишив Катрін у себе. Він влаштовував їй дикі сцени і примусив її стати його співмешканкою. Щоб уникнути докорів оц несподівано пішов з Ворейской шахти і вступив на шахту Жан-Барт, належала Денелену; Катрін пішла за ним, найнялася откатчицей. Однак подружжя продовжувало жити в Монсу, в трактирі «Виноградне».
Мае спершу погрожував, що піде в Монсу, надає Шавалю ляпасів і стусанами прижене свою дочку додому. Потім змирився і махнув на все рукою. Навіщо скандалити? Справа завжди так обертається. Хіба завадить дівчині зійтися зі своїм коханим, якщо вона тогр хоче. Краще спокійно чекати, коли вони одружаться. Але мати ставилася до цього не так благодушно.
— Та хіба я била її, коли у неї завівся дружок, цей самий Шаваль? — кричала вона, звертаючись до Етьєна, який мовчки слухав її, блідий як полотно.- Ми її не соромили, — живи, як хочеш, адже вірно? А то як же? Господи! Адже у всіх так виходить. Я й сама була вагітна, коли Мае одружився на мені, але з батьківського дому я не тікала. Ніколи б я не зробила матері такої гидоти, щоб завчасно віддавати свої зароблені гроші чоловіку, який в них не потребує… Ось вже підлість так підлість! Подумайте тільки! Ніхто і не захоче більше дітей народжувати.
Етьєн замість відповіді тільки качав головою, а вона все не могла заспокоїтися:
— Адже ходила дівчина щовечора куди заманеться. Ні, їй мало цього! Не заспокоїлася! Яка нетерпляча! Спочатку допомогла б нам вибитися з потреби, а тоді я б її і видала заміж. Ви як вважаєте, хіба дочка не зобов’язана попрацювати на батьків? Здається, ясніше ясного… А тут що вийшло?! І все тому, що занадто її балували, не треба було дозволяти їй гуляти, розважатися. Поклади їм, безсовісним, палець в рот, вони всю руку відітнуть.
Альзіра, погоджуючись з матір’ю, кивала головою. Лено — ра і Анрі, приголомшені домашньої бурею, тихенько пхикали, а мати перераховувала всі біди, які звалилися на сім’ю: спочатку Захарію знадобилося одружитися, потім старий батько обезножел,— ось він сидить, скорчившись, на

Книга Жерміналь стор.176

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code