Він збрехав і з похмурим видом дивився, як діти накинулися на їжу. Батько і мати взяли потроху, щоб дітям дісталося більше, але дід їв з жадібністю. Довелося відібрати у нього одну картоплину для Альзиры.
Потім Етьєн сказав, що дізнався деякі новини. Компанія, роздратована завзятістю страйкарів, збирається звільнити самих скомпрометованих. Очевидно, вона вирішила перейти в наступ. І ще одна важлива новина: кажуть, дирекція хвалиться, що вона вмовила дуже багатьох вуглекопів з завтрашнього дня припинити страйк. У шахтах Віктуар і фетрі-Кантель нібито всі вийдуть на роботу; навіть в Мадлен і в Миру третина складу погодилася вийти.
— Ах, сволоти! — крикнув батько.- Якщо знайшлися пре-дателі, треба з ними розправитися.
І, схопившись на ноги, він, весь тремтячи від гніву і борошна, вигукнув:
— Завтра ввечері зберемося в лесуЬ. Раз нам заважають радитися в Веселунці —  підемо в ліс. Там ми як у себе вдома. В ліс!
Старик. Безсмертний прокинувся від дрімоти, в яку занурився після їжі. Адже він почув давній клич збору — саме в лісі в колишні часи вуглекопи змовлялися між собою, організовуючи опір королівським військам.
— Так, так. У Вандамский ліс! І я піду, якщо там зберуться.
Дружина Мае широко змахнула рукою:
— Все підемо! Пора кінчати з несправедливістю і зрадою.
Етьєн вирішив, що сходку, на яку зберуться всі робочі селища, треба скликати наступного дня ввечері.
Поки говорили про це в будинку, так само як у ліваків, згас вогонь у вогнищі і догвріла Свічка-світло раптом згас. Вугілля більше не було, не було і гасу для лампи. Довелося навпомацки підніматися наверх і лягати в потемках. Від холоду зуб на зуб не потрапляв. Діти плакали…

Книга Жерміналь стор.239

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code