адже тросьг перерізані, топки погашені, котли  спорожніли, — значить, роботи в шахті неможливі. Його не слухали він бачив, що знову його накриє ця хвиля, як раптом з Двору, близько низькою дверцят запасного спуску, пролунали крики, свист, улюлюкання:
— Геть зрадників! Труси погані, сволоти! Геть! Геть!
Виходили вуглекопи, що піднялися з шахти по сходах. Перші, осліпнувши від яскравого сонця, застигли па місці, розгублено кліпаючи очима. Потім квапливо рушили низкою, думаючи лише про те, як би скоріше вибратися на дорогу і втекти.
— Геть негідників! Сволоти! Зрадники!
Збіглися всі страйкарі. У дві-три хвилини нікого не залишилося в надшахтних будівлях — п’ятсот чоловік, що з’явилися з Монсу, вишикувалися шпалерами: нехай — но пройдуть між двома рядами вандамские вуглекопи, відступники, зрадники, віроломно спустилися в шахту; і кожного виходив углекопа, одягненого в отрепья, покритого чорної брудом, зустрічали жорстокими жартами: «Дивись-но, дивись — ніжки ніби купини, а зад як бочка», «А у цього ніс провалився. Скажи спасибі шлюхам з «Вулкана», «А он у того очі злиплися, розліпити не може, жовтим воском зарості!», «А цей-то, цей! Ну і довготелесий, ну і сухопарий! Чисто жердину!»Вилізла товста відкатчиця, — пролунав Шалений регіт:» Гей, грудаста, черевиста, задаста!» Кожен норовив її помацати. Глузування переходили в знущання, того і дивись посипалися б стусани. Хода нещасних вуглекопів все не скінчилося, вони проходили гуськом, тремтячи від холоду, мовчки терпіли образи, кидаючи косі погляди спідлоба, втягували голову в плечі, чекаючи побоїв, і з полегшенням зітхали, коли опинялися за воротами і могли нарешті втекти.
— Та що ж це! Скільки їх там?— вигукнув Етьєн.
Він дивувався, що вуглекопи все виходять і виходять,
його обурювала думка, що спустилася в шахту зовсім не жменька голодних людей, заляканих штейгерами. Значить, па вчорашньої сходці в лісі йому збрехали? У шахті Жан-Барт майже всі вийшли на роботу. І раптом у нього вирвався крик обурення, він кинувся до дверей, побачивши біля порога Шаваля.
— Ах, негідник! Так ось для чого ти нас покликав?

Книга Жерміналь стор.295

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code