Шаваль піднявся, витер тильною стороною руки кров, все ще лилася з носа по підборіддя, і, нічого не бачачи запливлим оком, ледве волочачи ноги, поплівся до виходу в сказі від своєї поразки. Катрін машинально пішла за ним. Тоді він випростався на весь зріст, вибухнув потоком брудної лайки:
— Іу ні! Ні! Раз ти його вибрала, так і спи з ним, повія поганая! І щоб твоєї ноги у мене не було, якщо хочеш жива бути!
І він вийшов, голосно грюкнувши дверима. У жарко натопленій кімнаті знову стало тихо, чутно було тільки легке гудіння вогню в каміні. На підлозі валявся перекинутий стілець; пісок, що покривав кам’яні плитки підлоги, вбирав краплі крові, дождвх окропила його.

IV

Вийшовши від Раснера, Етьєн і Катрін довго йшли мовчки. На дворі починалася відлига, а все ж було холодно; брудний сніг, потемнілий від вогкої вогкості, ще не танув. У белесом небі крізь великі хмари тьмяним плямою прозирала повний місяць; чорні обривки хмар мчали з шаленою швидкістю, гнані вітром, бушевавшим у висоті, а на землі стояла повна тиша, чути було тільки звуки крапель та з глухим, м’яким стуком падали з дахів білі грудки снігу. Етьєн був сповнений важкого сум’яття і не знав, що сказати жінці, яку коханець віддав йому. Майнула було думка відвести її в ре-кнльяр і заховати в своєму тайппку, але він вважав це безглуздістю. Він запропонував Катрін відвести її в село до батьків,— вона відмовилася, і в голосі її чувся жах. Ні, ні, що завгодно, але тільки не це! Хіба вона може просити у них допомоги після того, як безсовісно покинула їх! Обидва замовкли і, не зронивши ні слова, йшли куди очі дивляться по дорогах, що звернулися в річки рідкого бруду. Спочатку спустилися до злодії, потім згорнули вправо, на стежку, що пролягала між териконом і каналом.
— Треба ж тобі десь переночувати,— сказав нарешті Етьєн.- Будь У мене кімната я б, звичайно, повів тебе туди…
І раптом в припливі якоїсь дивної боязкості обірвав свою промову. Згадалося минуле: грубе жадання і душевна боротьба, сором’язливість, що завадила їх зближенню.

Книга Жерміналь стор.372

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code