Що собою являє свердло? Як би ви відповіли на це питання? Для багатьох це звичайний металевий стрижень, що має хвилеподібні канавки, що з’єднуються між собою в самій його верхівці, призначений для того, щоб їм свердлити. Почасти правда, якщо мова йде про самому поширеному вигляді свердел. Але що, якщо нам необхідно свердло для якоїсь конкретної роботи, і ми хочемо, щоб воно відповідало тим вимогам, які ми пред’являємо до нього? Причому не тільки за своїм призначенням, але і, звичайно, за своїм зносостійким показниками, тобто, щоб не гнулося, не ламалося і не тупилось. Як вибрати свердло серед величезного розмаїття за своїм калібру і колірній гамі свердел? Про це піде мова в статті.

Багато залежить від того, з чим ми будемо мати справу при ремонтних роботах. Це може бути метал, бетон, дерево або навіть більш крихкий матеріал – скло. Але про все по порядку.

Метал

Как выбрать сверлоСвердлимо метал

Особливо часто в побутових умовах застосовують свердла по металу. Подібне свердло повинно бути виготовлено з быстрореза – стали, в маркуванні якої завжди присутня літера «Р»: Р6М5. Одним з найбільш довговічних в цій лінійці вважається свердло зі сталі Р18, однак, таке свердло ви навряд чи знайдете. Можливо, це пояснюється тим, що сьогодні на ринку домінує інструментарій, виготовлений по більшій частині у Китаї, не відрізняється хорошою якістю. Тому сьогодні майстра для своєї професійної діяльності намагаються купувати свердла ще часів СРСР. Вони користуються найбільшою популярністю із-за якості сталі, але це вже великий дефіцит.

Якщо вам належить виконати отвори в чавуні або у сталі, то візуально таке свердло повинно бути «тупуватим» на кінці: кут – 116–118º. Для дуже твердих сплавів: 130–140с. Ну а якщо доведеться свердлити більш м’який метал (м’який алюміній, мідь і ін), то кут повинен бути, навпаки, більш гострим: 80–90º.

Бетон

Как выбрать сверлоСвердла по бетону

Якщо вам доведеться свердлити бетонну стіну, то в своєму арсеналі інструментів у вас обов’язково має бути свердло по бетону або, як його ще звикли називати, побідитове свердло. Ця назва за ним закріпилося ще з часів СРСР через побідиту – наконечника зі сплаву вольфраму і кобальту (90% до 10%), привареними до верхівки свердла. Правда, зараз це вже далеко не той сплав. Сьогодні до складу наконечника для таких свердел входить цілий ряд хімічних елементів: кобальт, карбід вольфраму, нітрид титану, а також кремній.

При купівлі подібних свердел уважно розгляньте наконечник свердла. Щодо центру його геометрія повинна бути симетрична.

Якщо такий симетрії немає, то при свердлінні отвір вийде ширше запланованого розміру з усіма витікаючими звідси наслідками. У цьому випадку професіонали зазвичай кажуть: свердло «розбило» отвір.

Дерево

Как выбрать сверлоСвердління дерева

Отже, тепер з’ясуємо, які бувають свердла для свердління дерева:

Спіральне свердло

Спіральне свердло по дереву

Візуально практично нічим не відрізняються від свердел для металу. Але якщо звернути увагу на верхівку, то у такого свердла можна помітити загострений наконечник, завдяки якому можна намітити майбутнє отвір перед свердлінням.

Свердло плоске

Как выбрать сверлоПлоске свердло по дереву

Схоже на лопатку з гострим наконечником. Призначений для виконання в дерев’яному елементі некрізних отворів діаметром 8-40 мм. Те, що поверхня стінок отвору виходить досить шорсткими, можна вважати недоліком такого виду свердла. Найкращим рішенням в цьому випадку можна вважати циліндричне корончатое свердло, яке робить великі некрізні отвори в більш чистому виконанні.

Гвинтове свердло

Как выбрать сверлоГвинтове свердло по дереву

Має характерний загострений наконечник, який, у свою чергу, також має різьблення, подібно саморіза. Така конструкція свердла дозволяє виконувати найбільш точне свердління, завдяки чіткій фіксації у деревині цього різьбового наконечника.

Скло

Как выбрать сверлоСвердління скла

Якщо матеріал досить крихкий? Існує свердло для скла, який за видом і свердлом важко назвати. При купівлі такого спеціального свердла, важливо заздалегідь знати, якого діаметру отвір нам потрібно просвердлити в склі.

  • Якщо цей отвір близько 12 мм, то цілком підійде пухові. Склярі його ще називають перо по склу з-за відповідної форми у вигляді стрілки або списа.
  • Якщо потрібно просвердлити отвір понад 12 мм, то впору буде коронка (трубчасте свердло). Своїм зовнішнім виглядом цей інструмент нагадує коронки по бетону з тією лише різницею, що в цій коронці присутній алмазне напилення, а не твердосплавні напайки.

Звертаємо увагу на колір

Как выбрать сверлоСвердла відрізняються за кольором

Можливо, ви помічали, що свердла мають різну кольорову гаму. Яке це має значення? Сам колір свідчить про те, піддавався інструмент якій-небудь обробці. Якщо він має сталевий колір, то це вам повинно підказати, що ніякої обробки не було. Чорного кольору свердло вказує на те, що цей інструмент підвищеної міцності і піддавався обробці перегрітою парою. Термічна обробка в соляних ваннах або в печах з примусовою циркуляцією повітря додасть свердла золотисто-матовий відтінок або, якщо інструмент має золотисто-глянцевий колір, то це говорить про те, що на його поверхню нанесено нітрид титану як зміцнювальний шар. Варто сказати, що таке свердло більш міцне і довговічне.

При купівлі свердла звертайте увагу на ріжучі кромки. Вони повинні мати однорідний колір і бути добре заточеними по всій довжині. Сам інструмент не повинен мати на своїй поверхні ніяких сколів, тріщин або задирок.

Отже, ми з вами розібралися, яким свердлом свердлити той чи інший матеріал. Але, мабуть, найголовніше, це те, що ви, швидше за все, вже знаєте, яким повинно бути це свердло не тільки за призначенням, але й за якістю. Сподіваємося, що поради з цієї невеликої статті вам у цьому допомогли.

Читайте також:

  • Як правильно заточити свердло.
  • Як вставити свердло у дриль і перфоратор.

Відео

З цього відео ви дізнаєтеся, як визначити якість свердла:

Дізнайтеся, ніж свердлити кераміку і плитку:

Як вибрати свердло

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code