який також наполягав, вони по черзі сбраскшадй — і сантиму з вагонетки; і Мае залишився Переможцем лише тому, що сам до межі знизив розцінку, штейгер Риіпом, що стояв позаду нього, лаявся крізь зуби, штовхаючи його ліктем, і сердито бурчав, що при такій оплаті артіль нічого не запрацює.
Коли вийшли з барака після торгів, Етьєн вилаявся! Потім вибухнув гнівом, зустрівши Шаваля, який вооз-обертався з-прогулянки по полю в суспільстві Катрін: хлопець зривав квіти задоволення в той час, як тесть був зайнятий серйозними справами.
— Мерзотники! Негідники!- кричав Етьєн.—Он яку підлість влаштували! Змушують робітників душити один одного.
Шаваль розпалився. Ну вибачте, він-то ніколи б не знизив розцінок! Захарій, з’явився: на торги з цікавості, сказав, що йому слухати — було нудно. Але Етьєн різким жестом обірвав їх:
— Цьому прийде кінець! Коли-небудь ми будемо господарями!
Мае, похмуро мовчав після-тертою;  раптом ніби отямився і йовторил:
— Господарі!.. Ех, доля проклята) Давно пора! На-терпелись ми!

II

Це було в останню липневу неділю, в день ярмарку в Монсу. Напередодні ввечері у всьому селищі старанні господині вимили свою «залу», не шкодуючи води,— влаштували справжню повінь, з розмаху виливаючи відра води на плитковий підлогу і на стіни; підлога навіть ще не висох, хоча його посипали білим піском — розкіш для худого гаманця бідняків.
В неділю вже з ранку було жарко, нвищу важке небо обіцяло грозу і задушливий, палючу спеку, який так часто критикує влітку на безмежні поля Північного департаменту.
По неділях звичайний ранковий розпорядок змінювався в сімействі Мае. Батько з п’яти годин сердито перевертався, незважаючи на свято, вставав і одягався, а діти ніжилися в ліжку до дев’яти? години. У ту неділю Мае вийшов в садок викурити трубку, потім повернувся

Книга Жерміналь стор.132

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code