ська шахта, що розташувалася посеред голої низини, потопала в пітьмі. А крижаний вітер все не вщухав, — навпаки, ніби посилювався з кожним поривом, немов мчав з безмежних просторів. Ні найменшого проблиску зорі в Мертвому небі, тільки язики полум’я над домнами й вогні коксових батарей фарбували темряву, не висвітлюючи того, що таїлося в ній. А шахта, распластавшаяся в улоговині, як хижий звір, припала до землі, і чутно тільки її важке, протяжне сопіння: звір зжер так багато людського м’яса, що йому важко було дихати,

II

Серед ріллі і бурякових полів в густому мороці спало робоче селище двісті Сорок. Смутно можна було розрізнити чотири величезних кварталу; будинки вишикувалися по обидва боки трьох паралельних вулиць, рівними рядами, як лікарняні корпуси або солдатські казарми, і були відокремлені один від одного однаковими садками. У нічній тиші на цьому пустельному плато чулися тільки жалібні завивання вітру, що проривався крізь зламані гратчасті огорожі.
У Мае, — у другому кварталі, в будинку № 16, — ніхто ще не ворушився. В єдиній кімнаті другого поверху стояла темрява, така чорна, густа темрява, що вона здавалася жорсткою, придавившей сплячих своєю вагою, відчувалося, що їх багато, що сон скосив їх, зломлених втомою, і вони сплять покотом, з розкритим ротом. Повітря було сперте; незважаючи на холодну ніч, в кімнаті, нагрітої диханням людей, було тепло, але душно, як це буває під ранок навіть в самих охайних дортуарах, де теж застоюються запахи скупчених людських тел.
Внизу, на першому поверсі, годинник з зозулею пробили чотири. У спальні ніхто не ворухнувся, чулися тихе сопіння та звучний хропіння в два голоси. І раптом схопилася Катрін. Цо звичці вона крізь сон порахувала чотири дзвінких удару, донесшихся знизу, проте відразу прокинутися була не в силах. Нарешті, відкинувши ковдру, вона звісила з ліжка ноги, потім намацала сірники і, чиркнувши однієї, запалила свічку. Але встати вона все не могла-непереборно тягнуло знову на подушку, і голова, немов свинцем налита, закидалася назад.
Свічка осявала тільки частину спальні, квадратної кімнати в два вікна, заставленої трьома ліжками. Крім кро-

Жерміналь стор.10

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code