— Ходімо, сказала Катрін.- Дещо для вас наЙТИСЯ.
Етьєн спершу не зрозумів. Потім в пориві радості міцно потиснув дівчині обидві руки.
— Дякую, товаришу!.. Ось славний малий!
Катрін, сміючись, розглядала його при багряному світлі,
падав на них з палаючих топок. Цією тоненькою, тендітній дівчині, яка заховала коси під синій ковпак, було смішно, що її приймають за молодого хлопця. Етьєн ж сміявся від радості, і так вони з хвилину стояли один проти одного і реготали, розфарбувавшись від спеки.
У роздягальні Мае, присівши у своєї шафки, знімав з ніг дерев’яні черевики і товсті вовняні панчохи. Прийшов Етьєн, і вони про все домовилися в двох словах: плата тридцять су в день, робота важка, але скоро можна навчитися і просунутися. Забійник порадив новому откатчику не знімати черевиків і дав йому стару «баретку» — шкіряний капелюх для захисту голови, хоча сам Мае і його діти нехтували цією пересторогою. Вийняли з шафки інструменти,— серед них була і лопатка Флорансы. Коли замкнули в шафу черевики і панчохи, а заодно і вузлик Етьєна, Туссен Мае раптом вийшов з сефя:
— Та куди дівався цей дурень Шаваль? Знову піди плутається з якою-небудь дівкою! А ми і так нині на півгодини запізнилися.
Захарій і Лівак продовжували спокійно грітися біля печі. Нарешті Захарій сказав:
— Ти Шаваля чекаєш? Та він раніше нас прийшов і вже спустився.
— Чого ж ти мовчав досі?.. Ну пішли, пішли! Живо!
Катрін ще трохи погріла руки біля печі, потім побігла навздогін за своїми. Етьєн пропустив її вперед і пішов слідом за нею. Знову йому довелося зробити ціле подорож по лабіринтах сходів і темних коридорів, де босі ноги шльопали по дошкам, немов були взуті в старі домашні туфлі. Але ось заясніла лампова — засклена кімната, захаращена стійками, на яких вишикувалися в кілька поверхів шахтарські лампочки Деві, оглянуті і вичищені напередодні, горевшие щільними рядами, як свічки в церкві на урочистих похорон. Кожен підходив до віконечка, отримував лампу, на якій був вибитий його номер, і, оглянувши її сам, закривав запобіжну сітку, а відмітчик вписував до реєстру час спуску. Мае попросив лампу для нового откатчика.

Жерміналь стор.25

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code