Как проходит поверка электрического счетчика: особенностиЗ моменту введення в експлуатацію електричний лічильник працює без перерв і вихідних, за винятком тих рідкісних випадків, коли споживання електроенергії з якихось причин повністю відсутня. Регулярні перевірки дозволяють оцінити ступінь зносу деталей у механічного лічильника, а також оцінити адекватність показань приладу.

Не пройшов своєчасну повірку електролічильник автоматично визнається непридатним до експлуатації, а свідчення його вважаються недійсними. Зміст повірки полягає в офіційному підтвердженні достовірності показань приладу. Проводити оцінку працездатності електролічильника вдома або в лабораторії можуть тільки організації, що мають відповідні ліцензії.

Повірка лічильника електроенергії на дому без зняття дозволяє оперативно отримати відповідні документи, і продовжити експлуатацію виробу в штатному режимі, не побоюючись перевірок. Необхідність здійснити перевірку може виникнути з різних причин, але відкладати її в довгий ящик не варто, оскільки кожен день використання не повіреного лічильника загрожує серйозним штрафом.

Коли необхідна повірка лічильника

Існують спеціальні нормативно-правові документи, де гранично ясно позначена частота виконання регулярних повірок. Перше огляд проводиться підприємством-виробником ще до початку експлуатації. Під час використання позапланове тестування проводять у наступних випадках:

 • При необхідності оцінки зносу за певний відрізок часу. В технічній документації приладу обов’язково зазначаються дати проведення атестаційних заходів, а інтервали їх проведення регламентовані для кожного типу електролічильників.
 • У разі відсутності інформації про дату проведення останньої повірки, слід негайно пройти повторну атестацію. Якщо зовсім відсутня технічна документація, експлуатація виробу на законних підставах неможлива і для обліку споживання електрики доведеться обзавестися новим електроприладом.
 • Позачергова повірка лічильника проводиться в тому випадку, коли дані, видані пристроєм сумнівні, а також після проведення технічного обслуговування і ремонту.

У різних типів приладів тимчасові інтервали проведення перевірок можуть значно відрізнятися.

Терміни і періодичність повірки лічильника електроенергії

При купівлі електролічильника в паспорті вже повинна стояти відмітка про перевірку, виконаної заводом-виготовлювачем. Саме від цієї дати, а не з моменту покупки, починається відлік часу до наступної перевірки. Для кожного виду лічильників існує свій інтервал перевірок, який також вказується в супровідних документах вироби і знаходиться в межах 6-16 років. Згідно з чинним законодавством, допускається повірка лічильника електроенергії, без демонтажу, з інтервалом:

 • 8 років для дискового індуктивного приладу;
 • 16 років для електронних моделей.

Крім цього, в деяких місцях нашої неосяжної батьківщини збереглися ще вироби класу точності 2,5, які не повіряються. Ці прилади потребують негайної заміни.

Для проведення перевірочних вимірювань існують спеціальні профільні установи, які мають відповідні ліцензії та сертифікати.

Де перевірити лічильник електроенергії?

Зараз повіркою електротехнічного обладнання займається Центр стандартизації і метрології (ЦСМ), який має вищий ступінь акредитації для цього виду вимірювань.

Как проходит поверка электрического счетчика: особенности

При отриманні поштою повідомлення про необхідність повірки електролічильника, потрібно зробити наступні дії:

 1. Від’єднати лічильник від електромережі і привезти лічильник в повірочне установа;
 2. По закінченні перевірки відповідний акт передається в районний споживчий відділ. Постачальником послуг засвідчується дозвіл на використання лічильника, і виріб вноситься у формулу розрахунку споживаних послуг;
 3. У разі невідповідності виробу повірочним нормативами, необхідна його повна заміна.

Крім цього, існують альтернативні варіанти перевірки електроприладу, про які буде розказано нижче.

Можна провести повірку лічильника не знімаючи його?

На це запитання можна дати однозначну відповідь: так, можна, але це потребує додаткових матеріальних витрат.

У скільки обійдеться повірка лічильника електроенергії на дому?

Насамперед, згідно з чинним законодавством всі витрати, пов’язані з перевіркою електролічильника, забезпеченням його працездатності і т. д. оплачуються його власником приладу.

В залежності від організації, і її тарифного плану, ціна процедури дещо коливається. Для наочності наведемо вартість послуг однієї з організацій СПб:

Модифікація приладу

Ціна, руб.

Індуктивний однофазний

284

Однофазний електронний

532

Трифазний індуктивний

473

Трифазний електронний

691

При необхідності термінової повірки, будуть потрібні додаткові капіталовкладення, за терміновість доведеться заплатити:

Час повірки, дні

Процентна ставка

1

+100%

3

+50%

5

+25%

Порядок проведення робіт

Якщо засоби дозволяють здійснити повірку без демонтажу вироби, процедура складається з наступних заходів:

Как проходит поверка электрического счетчика: особенности

 1. Візуальний контроль цілісності пломб і відсутності механічних ушкоджень;
 2. Постійним і змінним струмом тестують стан ізоляції приладу;
 3. Оцінюється точність роботи лічильного механізму допомогою підключення виробу на 15 хв до джерела живлення;
 4. Перевірка на наявність «самоходу»;
 5. Контроль порогу чутливості лічильника.

Оскільки проведення повірки лічильника є обов’язковим заходом, бажано звести до мінімуму можливі незручності. В принципі, пройти цю процедуру можна і на загальних підставах, заощадивши значні кошти, але якщо матеріальні можливості дозволяють, повірка лічильника електроенергії на дому причому, без зняття відбудеться набагато швидше і з меншими витратами «нервових ресурсів».

Як проходити повірку електричного лічильника: особливості

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code